With the PowerUp series, Chieftronic aims to bring the well-received technical quality and high performance of the PowerPlay series to the mainstream gamer s market. With modern full-bridge LLC and DC-to-DC technology, extremely low ripple values and tight voltage regulation can be achieved.A high power-density design allows this series to deliver up to 850W of power in a compact form factor, measuring only 14 cm in total length, while achieving 80 PLUS® Gold certified efficiency. The compact size combined with the fully modular cable management, allows the PowerUp series to be used conveniently in smaller builds, where a short PSU is needed, while long, flat, black cables support builds even in verylarge gaming cases.
| Power | |
| Total power: | 850 W |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 47 - 63 Hz |
| Input current: | 12 A |
| Power Factor Correction (PFC) type: | Active |
| Combined power (+3.3V): | 110 W |
| Combined power (+12V): | 846 W |
| Combined power (+5V): | 110 W |
| Combined power (-12V): | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb): | 12.5 W |
| Max output current (+3.3V): | 20 A |
| Max output current (+12V): | 70.5 A |
| Max output current (+5V): | 20 A |
| Max output current (-12V): | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb): | 2.5 A |
| Power protection features: | Over current, Over power, Over voltage, Short circuit, Under voltage |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector: | 20+4 pin ATX |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin): | 3 |
| Motherboard power cable length: | 65 cm |
| Number of SATA power connectors: | 9 |
| SATA power cable length: | 500,650,800 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length: | 500,650,800,950 mm |
| PCI Express power connectors (6+2 pin): | 6 |
| PCI Express power cable length: | 65 cm |
| CPU power connector (4+4 pin): | ![]() |
| CPU power cable length: | 80 cm |
| ATX power connector (20+4 pin): | ![]() |
| Floppy drive power connector: | 1 |
| Cabling type: | Modular |
| Performance | |
| Purpose: | PC |
| 80 PLUS certification: | 80 PLUS Gold |
| ATX version: | 2.53 |
| Design | |
| Product colour: | Black |
| Fan diameter: | 12 cm |
| Number of fans: | 1 fan(s) |
| Fan location: | Top |
| On/off switch: | ![]() |
| Packaging content | |
| Cables included: | AC, CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 150 mm |
| Depth: | 140 mm |
| Height: | 86 mm |
| Weight: | 2.4 kg |
| Packaging data | |
| Package weight: | 2.95 kg |
| Package type: | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84733020 |