The new VALUE SERIES offers both quality and 80 PLUS® 230V EU efficiency at a highly competitive pricing. Equipped with a vast amount of required connectors, long native cables and a silent running fan with installed thermal board, the PSU runs quietly on full load and provides REAL POWER, thereby providing all security features. Certified by CE, CB, EAC, TÜV and amongst many others, it s the VALUE choice!
| Power | |
| Total power: | 700 W |
| AC input voltage: | 200 - 240 V |
| AC input frequency: | 47 - 63 Hz |
| Input current: | 5 A |
| Power factor: | 0.9 |
| Power Factor Correction (PFC) type: | Active |
| Combined power (+3.3V): | 130 W |
| Combined power (+12V): | 648 W |
| Combined power (+5V): | 130 W |
| Max output current (+3.3V): | 22 A |
| Max output current (+12V1): | 54 A |
| Max output current (+5V): | 22 A |
| Power protection features: | Over voltage, Overheating, Overload, Short circuit, Under power, Under voltage |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector: | 20+4 pin ATX |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin): | 2 |
| Motherboard power cable length: | 55 cm |
| Number of SATA power connectors: | 4 |
| SATA power cable length: | 150,550 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length: | 150,500 mm |
| EPS power connector (4+4 pin): | ![]() |
| PCI Express power connectors (6+2 pin): | 2 |
| PCI Express power cable length: | 50 cm |
| CPU power connector (4+4 pin): | ![]() |
| CPU power cable length: | 50 cm |
| Floppy drive power connector: | 1 |
| Floppy disk drive connector: | ![]() |
| Performance | |
| Purpose: | PC/Server |
| Power supply unit (PSU) form factor: | ATX |
| 80 PLUS certification: | 80 PLUS |
| ATX version: | 2.3 |
| Certification: | CE, CB, EAC, TÜV |
| Design | |
| Product colour: | Silver |
| Cooling type: | Active |
| Fan diameter: | 12 cm |
| Number of fans: | 1 fan(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 150 mm |
| Depth: | 140 mm |
| Height: | 87 mm |
| Weight: | 1.42 kg |
| Packaging data | |
| Package weight: | 1.57 kg |
| Technical details | |
| Sustainability compliance: | ![]() |
| Sustainability certificates: | CE |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84733020 |