| Design |
| Form factor: | Tower |
| Type: | PC |
| Product colour: | Black |
| Supported motherboard form factors: | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Number of 3.5" bays: | 2 |
| Number of 5.25" bays: | 1 |
| Material: | Aluminium, SPCC, Tempered glass |
| Number of expansion slots: | 7 |
| Side window: |  |
| Tempered glass panel(s): |  |
| Anti-dust filter: |  |
| Cable management: |  |
| Reset button: |  |
| On/off button: |  |
| Maximum CPU cooler height: | 16.6 cm |
| Maximum graphics card length: | 34.9 cm |
| Power supply |
| Power supply included: |  |
| Supported power supply form factors: | ATX |
| Ports & interfaces |
| USB 2.0 ports quantity: | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: | 2 |
| Audio input: |  |
| Audio output: |  |
| Cooling |
| Number of front fans supported (max): | 3 |
| Front fans diameters supported: | 120,240 mm |
| Number of rear fans supported (max): | 1 |
| Rear fans diameters supported: | 120 mm |
| Storage |
| Supported HDD sizes: | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions |
| Width: | 200 mm |
| Depth: | 435 mm |
| Height: | 450 mm |
| Weight: | 5.85 kg |
| Packaging data |
| Package weight: | 6.85 kg |
| Logistics data |
| Harmonized System (HS) code: | 84733080 |
| Other features |
| Screws included: |  |