| Power |
| Total power: | 550 W |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 47 - 63 Hz |
| Input current: | 6 A |
| Power factor: | 0.9 |
| Power Factor Correction (PFC) type: | Active |
| Combined power (+3.3V): | 90 W |
| Combined power (+5V): | 90 W |
| Max output current (+3.3V): | 18 A |
| Max output current (+12V1): | 45.8 A |
| Max output current (+5V): | 15 A |
| Max output current (-12V): | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb): | 3 A |
| Efficiency: | 90% |
| Power protection features: | Over current, Over voltage, Overheating, Overload, Short circuit, Under voltage |
| Ports & interfaces |
| Motherboard power connector: | 20+4 pin ATX |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin): | 3 |
| Number of SATA power connectors: | 4 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin): | 2 |
| CPU power connector (4+4 pin): |  |
| ATX power connector (20+4 pin): |  |
| Floppy drive power connector: | 1 |
| Performance |
| Purpose: | PC |
| Power supply unit (PSU) form factor: | PS/2 |
| 80 PLUS certification: | 80 PLUS Gold |
| ATX version: | 2.3 |
| Design |
| Product colour: | Black |
| Fan diameter: | 8 cm |
| Number of fans: | 1 fan(s) |
| Weight & dimensions |
| Width: | 125 mm |
| Depth: | 100 mm |
| Height: | 64 mm |
| Logistics data |
| Harmonized System (HS) code: | 84733020 |