The sleek, clean and modern design of this ATX uni-color chassis encourages both OFFICE and HOME applications. A vast amount of internal drive-bays allow random memory expansion while the spacious and innovative internal layout allows quick & easy installation of components.
| Design | |
| Form factor: | Mini Tower |
| Type: | PC |
| Product colour: | Black |
| Supported motherboard form factors: | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Number of 3.5" bays: | 6 |
| Number of 5.25" bays: | 3 |
| Material: | SECC |
| Number of 2.5" bays: | 1 |
| Number of internal 3.5" bays: | 5 |
| Number of external 5.25" bays: | 3 |
| Side window: | ![]() |
| On/off button: | ![]() |
| Maximum CPU cooler height: | 15.5 cm |
| Maximum graphics card length: | 38 cm |
| Power supply | |
| Power supply included: | ![]() |
| Supported power supply form factors: | ATX |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity: | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: | 2 |
| Audio input: | ![]() |
| Audio output: | ![]() |
| Cooling | |
| Number of front fans supported (max): | 1 |
| Front fans diameters supported: | 80,90,120 mm |
| Number of rear fans supported (max): | 1 |
| Rear fans diameters supported: | 80,90,120 mm |
| Storage | |
| Supported HDD sizes: | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 185 mm |
| Depth: | 450 mm |
| Height: | 412 mm |
| Weight: | 4 kg |
| Material thickness: | 0.6 mm |
| Packaging data | |
| Package weight: | 5 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84733080 |
| Other features | |
| Expansion slots: | 7 |