The CHIEFTEC BX-10B-OP is a modern, compact mini tower that combines elegant and subtle design with high functionality and easy-installation for a capable system. Featuring standard ATX PSU compatibility, m-ATX boards and graphics cards up to a maximum length of 380mm, as well as a total of 6 possible installed fans, modern configurations should have no trouble being installed into the BX-10B-OP from a space or cooling perspective.
| Design | |
| Form factor: | Tower |
| Type: | PC |
| Product colour: | Black |
| Supported motherboard form factors: | micro ATX, Mini-ITX |
| Number of 3.5" bays: | 1 |
| Material: | Carbon steel |
| Number of 2.5" bays: | 4 |
| Number of expansion slots: | 4 |
| Side window: | ![]() |
| On/off button: | ![]() |
| Maximum CPU cooler height: | 16.5 cm |
| Maximum graphics card length: | 38 cm |
| Power supply | |
| Power supply included: | ![]() |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity: | 1 |
| Audio output: | ![]() |
| Cooling | |
| Rear fans installed: | 1x 120 mm |
| Rear fans diameters supported: | 120 mm |
| Number of top fans supported (max): | 2 |
| Top fans diameters supported: | 120,140 mm |
| Number of bottom fans supported (max): | 3 |
| Bottom fans diameters supported: | 120,140 mm |
| Top radiator sizes supported: | 240 mm |
| Storage | |
| Supported HDD sizes: | 2.5,3.5" |
| Technical details | |
| Sustainability compliance: | ![]() |
| Sustainability certificates: | CE, RoHS |
| Warranty period: | 2 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 204 mm |
| Depth: | 415 mm |
| Height: | 325 mm |
| Weight: | 4.78 kg |
| Material thickness: | 0.6 mm |
| Packaging data | |
| Package weight: | 5.48 kg |