The CHIEFTEC Task Series PSU s are true to their name, and take on any task they are required for without any trouble.
With certified 80PLUS® Bronze efficiency and all modern protection and safety features, the PSU can be trusted to deliver power efficiently and reliably. With cable lengths extended to 650mm for motherboard and CPU, these power supplies will also serve excellently for builds inside larger cases.
| Power | |
| Total power: | 500 W |
| AC input voltage: | 115 - 230 V |
| AC input frequency: | 47 - 63 Hz |
| Power Factor Correction (PFC) type: | Active |
| Combined power (+3.3V): | 110 W |
| Combined power (+5V): | 110 W |
| Max output current (+3.3V): | 18 A |
| Max output current (+12V1): | 38 A |
| Max output current (+5V): | 17 A |
| Max output current (+5Vsb): | 2.5 A |
| Efficiency: | 85% |
| Power protection features: | Over power, Over voltage, Overload, Short circuit |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector: | 24-pin ATX |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin): | 3 |
| Number of SATA power connectors: | 5 |
| EPS power connector (4+4 pin): | Yes |
| PCI Express power connectors (6+2 pin): | 2 |
| Performance | |
| Purpose: | PC |
| Power supply unit (PSU) form factor: | ATX |
| 80 PLUS certification: | 80 PLUS Bronze |
| ATX version: | 2.3 |
| Certification: | ErP, RoHS, CE, CB, EAC, TÜV |
| Design | |
| Product colour: | Black |
| Cooling type: | Active |
| Fan diameter: | 12 cm |
| Number of fans: | 1 fan(s) |
| Fan location: | Side |
| On/off switch: | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 150 mm |
| Depth: | 140 mm |
| Height: | 86 mm |
| Technical details | |
| Sustainability certificates: | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84733020 |