The latest generation of TFX power supplies comes with a new model: GPF-300P (12V version 2.3). Equipped with both a state-of-the-art interior and 80PLUS® Bronze efficiency, this power supply is ideal for home entertainment systems or small size systems. Compatible with both Intel/AMD processors, featuring with active PFC and a smooth running, temperature-controlled fan, the CHIEFTEC GPF-300P provides reliable performance for enthusiast seeking for efficiency.
| Power | |
| Total power: | 300 W |
| AC input voltage: | 115 - 230 V |
| AC input frequency: | 47 - 63 Hz |
| Input current: | 6.3 A |
| Power factor: | 0.9 |
| Power Factor Correction (PFC) type: | Active |
| Combined power (+3.3V): | 95 W |
| Combined power (+5V): | 95 W |
| Combined power (-12V): | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb): | 10 W |
| Max output current (+3.3V): | 16 A |
| Max output current (+12V1): | 14 A |
| Max output current (+12V2): | 15 A |
| Max output current (+5V): | 15 A |
| Max output current (-12V): | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb): | 2 A |
| Power protection features: | Over voltage, Overheating, Overload, Short circuit, Under voltage |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector: | 20+4 pin ATX |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin): | 2 |
| Motherboard power cable length: | 30 cm |
| Number of SATA power connectors: | 4 |
| SATA power cable length: | 150,350 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length: | 150,350 mm |
| EPS power connector (4+4 pin): | ![]() |
| CPU power cable length: | 35 cm |
| Floppy drive power connector: | 1 |
| Floppy disk drive cable length: | 15 cm |
| Performance | |
| Purpose: | PC/Server |
| Power supply unit (PSU) form factor: | TFX |
| 80 PLUS certification: | 80 PLUS Bronze |
| ATX version: | 2.3 |
| Design | |
| Product colour: | Grey |
| Cooling type: | Active |
| Fan diameter: | 8 cm |
| Number of fans: | 1 fan(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 85 mm |
| Depth: | 175 mm |
| Height: | 65 mm |
| Weight: | 1.07 kg |
| Packaging data | |
| Package weight: | 1.13 kg |
| Technical details | |
| Sustainability certificates: | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84733020 |