| Power |
| Total power: | 1050 W |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 47 - 63 Hz |
| Input current: | 13 A |
| Power factor: | 0.9 |
| Power Factor Correction (PFC) type: | Active |
| Combined power (+3.3V): | 120 W |
| Combined power (+12V): | 999.96 W |
| Combined power (+5V): | 120 W |
| Combined power (-12V): | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb): | 15 W |
| Max output current (+3.3V): | 22 A |
| Max output current (+12V): | 83.33 A |
| Max output current (+5V): | 22 A |
| Max output current (-12V): | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb): | 3 A |
| Power protection features: | Over current, Over power, Over voltage, Overheating, Short circuit |
| Ports & interfaces |
| Motherboard power connector: | 20+4 pin ATX |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin): | 3 |
| Motherboard power cable length: | 60 cm |
| Number of SATA power connectors: | 9 |
| SATA power cable length: | 150,800 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length: | 150,700 mm |
| EPS power connector (8-pin): |  |
| PCI Express power connectors (6+2 pin): | 8 |
| PCI Express power cable length: | 60 cm |
| CPU power connector (4+4 pin): |  |
| ATX power connector (20+4 pin): |  |
| Floppy drive power connector: | 1 |
| Floppy disk drive connector: |  |
| PCI Express connector: |  |
| Cabling type: | Modular |
| Performance |
| Purpose: | PC |
| Power supply unit (PSU) form factor: | PS/2 |
| 80 PLUS certification: | 80 PLUS Platinum |
| ATX version: | 2.3 |
| Design |
| Product colour: | Black, Red |
| Cooling type: | Active |
| Fan diameter: | 14 cm |
| Number of fans: | 1 fan(s) |
| Fan location: | Top |
| On/off switch: |  |
| Weight & dimensions |
| Width: | 150 mm |
| Depth: | 160 mm |
| Height: | 86 mm |
| Weight: | 3.46 kg |
| Packaging data |
| Package weight: | 3.87 kg |
| Package type: | Box |
| Logistics data |
| Harmonized System (HS) code: | 84733020 |