A strong GPF power supply unit in TFX format with the latest ATX 2.3 specification and active PFC that is compatible with Intel as well as with AMD CPUs.
| Power | |
| Total power: | 400 W |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 47 - 63 Hz |
| Input current: | 6.3 A |
| Power factor: | 0.9 |
| Power Factor Correction (PFC) type: | Active |
| Combined power (+3.3V): | 105 W |
| Combined power (+12V): | 336 W |
| Combined power (+5V): | 105 W |
| Combined power (-12V): | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb): | 10 W |
| Max output current (+3.3V): | 16 A |
| Max output current (+12V1): | 17 A |
| Max output current (+12V2): | 17 A |
| Max output current (+5V): | 18 A |
| Max output current (-12V): | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb): | 2 A |
| Efficiency: | 85% |
| Power protection features: | Over voltage, Overheating, Overload, Short circuit, Under voltage |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector: | 20+4 pin ATX |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin): | 2 |
| Motherboard power cable length: | 30 cm |
| Number of SATA power connectors: | 4 |
| SATA power cable length: | 150,350 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length: | 150,350 mm |
| EPS power connector (4+4 pin): | Yes |
| CPU power cable length: | 35 cm |
| Floppy drive power connector: | 1 |
| Floppy disk drive cable length: | 15 cm |
| Cabling type: | Non-Modular |
| Performance | |
| Purpose: | PC/Server |
| Power supply unit (PSU) form factor: | TFX |
| ATX version: | 2.3 |
| Design | |
| Product colour: | Grey |
| Cooling type: | Active |
| Fan diameter: | 8 cm |
| Number of fans: | 1 fan(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates: | CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 85 mm |
| Depth: | 175 mm |
| Height: | 65 mm |
| Weight: | 1.07 kg |
| Packaging data | |
| Package weight: | 1.13 kg |