The smart series offers both quality and efficiency. The PSU itself is painted in decent black, equipped with long native cables, a power cord, and a solid carton to protect it. With an efficiency of over 80%, the SMART SERIES fulfills the requirement of green power at an attractive price.
| Power | |
| Total power: | 500 W |
| AC input voltage: | 230 V |
| AC input frequency: | 47 - 63 Hz |
| Combined power (+3.3V): | 130 W |
| Combined power (+12V): | 408 W |
| Combined power (+5V): | 130 W |
| Combined power (-12V): | 3.6 W |
| Max output current (+3.3V): | 22 A |
| Max output current (+12V): | 12.5 A |
| Max output current (+12V1): | 24 A |
| Max output current (+12V2): | 21 A |
| Max output current (+5V): | 19 A |
| Max output current (-12V): | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb): | 3 A |
| Efficiency: | 80% |
| Power protection features: | Over current, Over voltage, Overheating, Overload, Short circuit, Under voltage |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector: | 20+4 pin ATX |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin): | 2 |
| Number of SATA power connectors: | 3 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin): | 1 |
| Floppy drive power connector: | 1 |
| Cabling type: | Non-Modular |
| Performance | |
| Purpose: | PC |
| Power supply unit (PSU) form factor: | ATX |
| 80 PLUS certification: | No |
| ATX version: | 2.3 |
| Design | |
| Product colour: | Black |
| Cooling type: | Active |
| Fan diameter: | 12 cm |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 150 mm |
| Depth: | 140 mm |
| Height: | 87 mm |