MediaRange 5-button Bluetooth mouse with optical sensor, blackMediaRange input devices are perfect for all applications in the office or at home. Our wireless 5-button wireless mouse can be quickly and easily connected via Bluetooth with any computer and is ready to use with all common operating systems.
| Mouse | |
| Purpose: | Office |
| Device interface: | Bluetooth |
| Movement detection technology: | Optical |
| Scroll type: | Wheel |
| Buttons quantity: | 5 |
| Buttons type: | Pressed buttons |
| Movement resolution: | 2400 DPI |
| Mouse tracking speed: | 30 ips |
| Customizable movement resolution: | ![]() |
| Number of movement resolution modes: | 3 |
| Number of scroll wheels: | 1 |
| Acceleration (max): | 10 G |
| Polling rate: | 90 Hz |
| Frequency band: | 2.402 - 2.480 GHz |
| Bluetooth version: | 5.0 |
| Buttons durability (million clicks): | 3 |
| Design | |
| Form factor: | Right-hand |
| Product colour: | Black |
| Rubber grips: | ![]() |
| Ergonomics | |
| Wireless range: | 8 m |
| Power | |
| Power source: | Batteries |
| Number of batteries supported: | 2 |
| Battery type: | AAA |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 66 mm |
| Depth: | 40 mm |
| Height: | 104 mm |
| Weight: | 66 g |
| Packaging content | |
| Batteries included: | ![]() |
| Packaging data | |
| Quantity: | 1 |