MediaRange 3-button wireless optical mouse, blackMediaRange input devices are perfect for all applications in the office or at home. Our wireless 3-button mouse can be quickly and easily connected via the USB receiver with any computer and is ready to use with all common operating systems.
| Mouse | |
| Purpose: | Office |
| Device interface: | RF Wireless |
| Movement detection technology: | Optical |
| Scroll type: | Buttons |
| Buttons quantity: | 3 |
| Buttons type: | Pressed buttons |
| Movement resolution: | 1200 DPI |
| Mouse tracking speed: | 30 ips |
| Number of scroll wheels: | 1 |
| Scrolling directions: | Vertical/Horizontal |
| Acceleration (max): | 10 G |
| Polling rate: | 125 Hz |
| Frequency band: | 2.4 GHz |
| Design | |
| Form factor: | Right-hand |
| Product colour: | Black |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Ergonomics | |
| Wireless range: | 10 m |
| Power | |
| Power source: | Batteries |
| Battery type: | AAA |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | ![]() |
| Mac operating systems supported: | ![]() |
| Linux operating systems supported: | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 66 mm |
| Depth: | 120 mm |
| Height: | 36 mm |
| Weight: | 75 g |
| Packaging content | |
| Receiver included: | ![]() |
| Receiver type: | Nano receiver |
| Packaging data | |
| Quantity: | 1 |