Ideal for large workgroups who need dependable performance for affordable, professional-quality printing, page after page.Print high-quality documents with Original HP ink cartridges designed with the printer for excellent worry-free performance.
| Features | |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Black |
| Brand compatibility: | HP |
| Supply type: | Single pack |
| Compatibility: | HP OfficeJet Pro 7720, 7730, 7740, 8210, 8218, 8710, 8715, 8718, 8720, 8725, 8728, 8730, 8740 |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Black ink type: | Pigment-based ink |
| Print technology: | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity: | 1 |
| Black ink volume: | 20 ml |
| Black ink page yield: | 900 pages |
| Cartridge capacity: | Standard Yield |
| Ink type: | Pigment-based ink |
| OEM code: | L0S58AE |
| HP segment: | Business, Enterprise |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T): | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 119 mm |
| Depth: | 126 mm |
| Height: | 36 mm |
| Weight: | 72 g |
| Package width: | 119 mm |
| Package depth: | 126 mm |
| Package height: | 36 mm |
| Package weight: | 88 g |
| Technical details | |
| Pallet net height: | 80 cm |
| Pallet net length: | 120 cm |
| Pallet net width: | 123 cm |
| Pallet net weight: | 271.9 kg |
| Logistics data | |
| Products per pallet: | 2640 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet: | 66 pc(s) |
| Layers per pallet: | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer: | 11 pc(s) |
| Pallet gross weight: | 271.88 g |
| Products per master (outer) case: | 40 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight: | 3.82 g |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
| Box contents: | 1 Cartridge |
| Other features | |
| Pallet dimensions (W x D x H): | 800 x 1200 x 1230 mm |