Ideal for both graphics and technical applications.It's easy to produce a wide range of eye-catching graphics and technical applications with the reliable, hassle-free performance of user-replaceable HP 744 DesignJet Printheads.
| Performance | |
| Compatibility: | HP DesignJet Z2600 PostScript Printer, HP DesignJet Z5600 PostScript Printer |
| Print technology: | Thermal inkjet |
| Printing colours: | Magenta, Yellow |
| OEM code: | F9J87A |
| Country of origin: | Singapore |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 28 mm |
| Depth: | 143 mm |
| Height: | 132 mm |
| Weight: | 80 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 28 mm |
| Package depth: | 143 mm |
| Package height: | 132 mm |
| Package weight: | 110 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T): | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H): | 20 - 80% |
| Logistics data | |
| Master (outer) cases per pallet: | 80 pc(s) |
| Products per pallet: | 1920 pc(s) |
| Layers per pallet: | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight: | 255.68 g |
| Products per master (outer) case: | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight: | 2.95 g |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
| Pallet dimensions (W x D x H): | 1016 x 1219 x 1318 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial): | 1016 x 1218.9 x 1318 mm (40 x 48 x 51.9") |
| Pallet weight (imperial): | 255.7 kg (563.7 lbs) |
| Technical details | |
| Box contents: | Printhead |