Intelligent label printerPrint thermal labels directly from devices running popular web browsers - no drivers needed.Epson TM-L90-i SeriesThis gives you huge flexibility, as you can use the TM-L90-i with virtually any device and operating system. And as the TM-L90-i can control other Epson printers, it will enable you to add driverless printing capabilities to your existing printers.The TM-L90-i simplifies servicing and maintenance and reduces your costs. It can be configured directly from web applications and, as it doesn't need a permanent connection to a PC or server, you need fewer pieces of equipment, cutting your energy bills and environmental impact.Key Features- Driverless;- Print directly from web browsers;- Flexible;- Works with most devices and OS;- Printers Hub;- Controls additional printers;- Easy maintenance;- Configure from web applications;- Saves money;- Cuts bills and environmental impact.
| Printing | |
| Print technology: | Direct thermal |
| Colour: | ![]() |
| Maximum resolution: | 180 x 180 DPI |
| Print speed: | 150 mm/sec |
| Maximum printing width: | 1.41 mm |
| Printing colours: | Black |
| Maximum print height: | 3.39 mm |
| Paper handling | |
| Autocutter: | ![]() |
| Maximum roll diameter: | 9 cm |
| Autocutter durability: | 2000000 million cuts |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology: | Wired |
| Wi-Fi: | ![]() |
| USB port: | ![]() |
| USB 2.0 ports quantity: | 1 |
| RS-232 ports: | 1 |
| Performance | |
| Print head life: | 150000000 million characters |
| Certification: | TÜV, CE |
| Design | |
| Product colour: | Grey |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H): | 5 - 45% |
| Storage relative humidity (H-H): | -10 - 50% |
| Operating temperature (T-T): | 10 - 90 °C |
| Storage temperature (T-T): | 10 - 90 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 145 mm |
| Depth: | 195 mm |
| Height: | 148 mm |
| Weight: | 1.6 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Package width: | 190 mm |
| Package depth: | 250 mm |
| Package height: | 240 mm |
| Package weight: | 2.8 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included: | ![]() |
| Logistics data | |
| Products per pallet layer: | 16 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK): | 24 pc(s) |
| Products per pallet (UK): | 168 pc(s) |
| Pallet length (UK): | 120 cm |
| Pallet width (UK): | 100 cm |
| Pallet height (UK): | 179.5 cm |
| Harmonized System (HS) code: | 84433210 |
| Pallet gross width: | 80 cm |
| Pallet gross length: | 120 cm |
| Pallet gross height: | 179.5 cm |
| Products per pallet: | 112 pc(s) |
| Other features | |
| Buffer size: | 4 KB |
| Country of origin: | China |
| Cabling technology: | 10/100Base-T(X) |