MediaRange input devices are perfect for all applications in the office or at home. Our optical 3-button mouse can be quickly and easily connected via the USB plug with any computer and is ready to use with all common operating systems.
| Mouse | |
| Purpose: | Office |
| Device interface: | USB Type-A |
| Movement detection technology: | Optical |
| Scroll type: | Wheel |
| Buttons quantity: | 3 |
| Buttons type: | Pressed buttons |
| Scroll: | ![]() |
| Movement resolution: | 1000 DPI |
| Recommended usage: | PC |
| Customizable movement resolution: | ![]() |
| Programmable mouse buttons: | ![]() |
| Button functions: | down, Up |
| Number of scroll wheels: | 1 |
| Scrolling directions: | Horizontal |
| Adjustable polling rate: | ![]() |
| Keypad integrated: | ![]() |
| Built-in memory: | ![]() |
| Design | |
| Form factor: | Ambidextrous |
| Product colour: | Black, Grey |
| Ergonomic design: | ![]() |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Rubber grips: | ![]() |
| Built-in display: | ![]() |
| Illumination: | ![]() |
| Ergonomics | |
| On/off switch: | ![]() |
| Easy-switch technology: | ![]() |
| Works on any surface: | ![]() |
| Plug and Play: | ![]() |
| Gesture support: | ![]() |
| Power | |
| Power source: | Cable |
| Rechargeable: | ![]() |
| Auto power off: | ![]() |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | ![]() |
| Mac operating systems supported: | ![]() |
| Linux operating systems supported: | ![]() |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates: | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 108 mm |
| Depth: | 58 mm |
| Height: | 37 mm |
| Weight: | 77 g |
| Packaging content | |
| Receiver included: | ![]() |
| Unifying receiver: | ![]() |
| Batteries included: | ![]() |
| Packaging data | |
| Quantity: | 1 |
| Package type: | Blister |