Future-oriented standards and high-end quality for your network.- Easy wire installation possible due to color coded LSA strips- Shielding provides optimized performances- Compact 10" design with 8x RJ45 portsThe CAT 6 Patch Panels for 254 mm (10") rack mount from DIGITUS® are manufactured with Link Performance Class E, for up to 250 MHz, ISO/IEC 11801 and EN 50173. Cable installation takes place via LSA strips which are color coded acc. EIA/TIA 568B. The housing consists of galvanized, cold-rolled steel, acc. EN1.4301, UNS S30400, AISI 304 and LMSAD110.
| Network | |
| Ports quantity: | 12 |
| Connector(s): | RJ-45 |
| Design | |
| Product colour: | Black |
| Material: | Galvanized steel, SECC |
| Mounting: | Rack mounting |
| Rack capacity: | 1U |
| Packaging data | |
| Package width: | 280 mm |
| Package depth: | 60 mm |
| Package weight: | 1.03 kg |
| Package volume: | 2940 cm³ |
| Logistics data | |
| Country of origin: | China |
| Harmonized System (HS) code: | 85371098 |
| UK Trade Tariff code: | 85369010 |