Extends the maximum length for HDMI cables to up to 70m whereby only a simple network cable is used between a sender and a receiver unit- Extends the maximum length for HDMI cables to up to 70m whereby only a simple network cable is used between a sender and a receiver unit- Extends 4K video contents to up to 40m with a CAT 6 cable- Offers simple and quick distribution for HDMI video signals - position your monitors wherever you wish- Supports 4K Ultra HD (30Hz), 4096 x 2160p resolution- Uses HDBaseT technologyThe DIGITUS 4K extender set, HDBaseT offers an extender solution up to 70m for the highest demands - for both high definition graphic display and also for absolutely fluent video playback. It transmits digital and audio signals up to a maximum distance of up to 70m. 4K content can be transmitted over up to 40m using a CAT 6 network cable. It consists of a transmitter as well as a receiver unit. Two bi-directional infrared units (sender, receiver) are also supplied, by means of which the remote control of the connected input source can be used.
| Features | |
| Type: | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution: | 4096 x 2160 pixels |
| Cable types supported: | Cat5e, Cat6, Cat6a, Cat7 |
| Maximum transfer distance: | 40 m |
| Maximum refresh rate: | 60 Hz |
| LED indicators: | ![]() |
| Supported video modes: | 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p |
| Audio formats supported: | LPCM |
| HDCP: | ![]() |
| Material: | Metal |
| 3D: | ![]() |
| Product colour: | Black |
| Ports & interfaces | |
| HDBaseT port: | ![]() |
| HDMI in: | 1 |
| Number of HDMI outputs: | 1 |
| Remote (IR) input: | 1 |
| Remote (IR) output: | 1 |
| DC-in jack: | ![]() |
| Power | |
| Output current: | 2 A |
| Power consumption (typical): | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH): | 66.5 x 98.5 x 23 mm |
| Packaging data | |
| Package width: | 149 mm |
| Package depth: | 199 mm |
| Package weight: | 896 g |
| Packaging content | |
| Manual: | ![]() |
| Mounting kit: | ![]() |
| Technical details | |
| Country of origin: | China |
| Package volume: | 2372.08 cm³ |
| Logistics data | |
| UK Trade Tariff code: | 85176200 |