The modular couplers from DIGITUS® are shielded and provide best performance and link quality for your network. They are equipped with 2 RJ45 sockets with the assignment 1:1 and are therefore suitable for mounting in Patch Panels.
| Features | |
| Connector(s): | RJ-45 |
| Material: | ABS synthetics, Copper, Nickel |
| Connector contacts plating: | Gold |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -10 - 50 °C |
| Technical details | |
| Ports quantity: | 2 |
| Packaging data | |
| Package length: | 2 cm |
| Package width: | 60 mm |
| Package height: | 90 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin: | China |