The HF-66 MagniShine from Carson Optical is a wearable 2x power Hands Free lighted Magnifier. It's built-in twin LED lights prevent eyestrain and provide bright, shadowless illumination. The MagniShine Magnifier has an adjustable neck cord for any sewing or craft activity where both hands are needed.
| Technical details | |
| Magnification: | 2x |
| Power | |
| Battery type: | AAA |
| Number of batteries supported: | 3 |
| Weight & dimensions | |
| Diameter: | 13 cm |
| Width: | 229 mm |
| Depth: | 152 mm |
| Height: | 19 mm |
| Weight: | 221 g |
| Packaging data | |
| Package weight: | 255 g |
| Other features | |
| Package dimensions (WxDxH): | 178 x 25 x 305 mm |
| Design | |
| Product colour: | Black |
| Case or master carton quantity: | 48 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H): | 572 x 324 x 406 mm |
| Case or master carton weight: | 14.42 kg |
| Inner carton | |
| Quantity inner carton: | 4 pc(s) |
| Inner carton dimensions (W x D x H): | 178 x 102 x 305 mm |