The LevelOne FCS-5202 is a fixed-position outdoor camera offering an ultra-reliable, cost-effective solution for outdoor IP surveillance networks, and is rated at IP67 to operate within rain, extreme heat, snow, dust and humid conditions. Offering clear, sharp imagery with 4-Megapixel resolution and the versatility of 802.3af standard PoE to transfer power and data via a single Cat.5 cable, the LevelOne FCS-5202 should be an essential part of any security deployment that requires smart, reliable outdoor cameras.
| Performance | |
| Type: | IP security camera |
| Placement supported: | Indoor & outdoor |
| Connectivity technology: | Wired |
| Wide Dynamic Range (WDR): | ![]() |
| Infrared (IR) cut-off filter: | ![]() |
| Dynamic range: | 120 dB |
| Certification: | CE/FCC |
| Design | |
| Mounting type: | Ceiling/wall |
| Product colour: | White |
| Form factor: | Dome |
| LED indicators: | Power |
| International Protection (IP) code: | IP67 |
| Weatherproof: | ![]() |
| Country of origin: | China |
| Camera | |
| Lens viewing angle, horizontal: | 83° |
| Lens viewing angle, vertical: | 45° |
| Lens viewing angle, diagonal: | 99° |
| White balance: | Auto |
| Camera shutter speed: | 1/3 - 1/100000 s |
| Image sensor | |
| Sensor type: | CMOS |
| Optical sensor size: | 25.4 / 3 mm (1 / 3") |
| Lens system | |
| Zoom capability: | ![]() |
| Digital zoom: | 8x |
| Focus adjustment: | 1.6 |
| Fixed focal length: | 4 mm |
| Night vision | |
| Night vision: | ![]() |
| Night vision distance: | 30 m |
| LED type: | IR |
| Video | |
| Maximum resolution: | 2688 x 1520 pixels |
| Total megapixels: | 4 MP |
| Video formats supported: | H.264, H.265, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions: | 320 x 240, 640 x 360, 640 x 480 (VGA), 1920 x 1080 (HD 1080), 2304 x 1296, 2560 x 1440, 2688 x 1520 |
| Noise reduction: | ![]() |
| Noise reduction technology: | 3D noise reduction |
| Gain control type: | Auto |
| Image quality adjustment: | Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness |
| Flip & mirror: | ![]() |
| Bit rate: | 256 Kbps - 16 Mbps |
| Back Light Compensation (BLC): | ![]() |
| Region of Interest (ROI) encoding: | ![]() |
| Network | |
| Ethernet LAN: | ![]() |
| Wi-Fi: | ![]() |
| Bluetooth: | ![]() |
| Networking standards: | IEEE 802.3af |
| Supported network protocols: | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, Bonjour |
| Number of users: | 20 user(s) |
| User access level: | Administrator, Operator, User |
| Quality of Service (QoS) support: | ![]() |
| Live view: | ![]() |
| Number of simultaneous live view channels: | 6 channels |
| Storage | |
| Built-in HDD: | ![]() |
| Card reader integrated: | ![]() |
| Compatible memory cards: | SD, SDHC, SDXC |
| Maximum memory card size: | 128 GB |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Security | |
| Password protection: | ![]() |
| Video motion detection: | ![]() |
| Active tampering alarm: | ![]() |
| IP address filtering: | ![]() |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features: | Crossing line, Intrusion |
| Anti-flicker: | ![]() |
| Heartbeat: | ![]() |
| Mirror: | ![]() |
| Digital watermark: | ![]() |
| Digest authentication: | ![]() |
| Management features | |
| Reset button: | ![]() |
| Power | |
| Power source type: | DC, PoE |
| Power consumption (max): | 6 W |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 154 mm |
| Depth: | 60.5 mm |
| Height: | 70 mm |
| Weight: | 500 g |
| Package width: | 101 mm |
| Package depth: | 111 mm |
| Package height: | 174 mm |
| Package weight: | 734 g |
| Package type: | Box |
| Packaging content | |
| Number of cameras: | 1 |
| Screws included: | ![]() |
| Manual: | ![]() |
| Resource CD: | ![]() |
| Other features | |
| Browser supported: | Internet Explorer 8.0+ |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85258900 |
| Master (outer) case width: | 535 mm |
| Master (outer) case length: | 352 mm |
| Master (outer) case height: | 385 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 22 kg |
| Products per master (outer) case: | 30 pc(s) |