| Features |
| Colour: |  |
| Number of print cartridges: | 5 |
| Duplex printing: |  |
| Printing colours: | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Duplex printing mode: | Auto |
| Printing |
| Maximum resolution: | 4800 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter): | 15 ppm |
| Print speed (colour, draft quality, A4/US Letter): | 10 ppm |
| Time to first page (black, normal): | 8 s |
| Time to first page (colour, normal): | 10 s |
| Borderless printing: |  |
| Input & output capacity |
| Total number of input trays: | 1 |
| Total input capacity: | 250 sheets |
| Paper handling |
| Maximum ISO A-series paper size: | A4 |
| Paper tray media types: | Photo paper, Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9): | A4, A5 |
| ISO B-series sizes (B0...B9): | B5 |
| Non-ISO print media sizes: | Letter |
| Envelopes sizes: | 10, DL |
| Photo paper sizes: | 10x15,13x18,13x13,20x25 |
| Ports & interfaces |
| USB port: |  |
| USB 2.0 ports quantity: | 1 |
| PictBridge: |  |
| Network |
| Ethernet LAN: |  |
| Wi-Fi: |  |
| Wi-Fi Direct: |  |
| Wi-Fi standards: | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Mobile printing technologies: | Apple AirPrint, Google Cloud Print, Mopria Print Service, PIXMA Cloud Link |
| Design |
| Market positioning: | Home & office |
| Product colour: | Black |
| Built-in display: |  |
| Display: | LCD |
| Power |
| Power consumption (off): | 0.3 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC): | 0.2 kWh/week |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 50 - 60 Hz |
| System requirements |
| Windows operating systems supported: | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported: | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Server operating systems supported: | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Other operating systems supported: | Android, iOS |
| Operational conditions |
| Operating temperature (T-T): | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Weight & dimensions |
| Width: | 372 mm |
| Depth: | 365 mm |
| Height: | 158 mm |
| Weight: | 5.4 kg |
| Packaging data |
| Cartridge(s) included: |  |
| Included cartridge capacity (black): | 1 pages |
| Included cartridge capacity (CMY): | 4 pages |
| Cables included: | AC |
| Logistics data |
| Harmonized System (HS) code: | 84433210 |