| Features |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Light magenta |
| Brand compatibility: | Epson |
| Compatibility: | - SureColor SC-S80600 |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Colour ink type: | Pigment-based ink |
| Print technology: | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity: | 1 |
| Colour ink volume: | 700 ml |
| Ink type: | Pigment-based ink |
| OEM code: | C13T890600 |
| Country of origin: | Indonesia |
| Weight & dimensions |
| Package width: | 50 mm |
| Package depth: | 350 mm |
| Package height: | 115 mm |
| Package weight: | 0.997 g |
| Logistics data |
| Pallet gross width: | 120 cm |
| Pallet gross height: | 80 cm |
| Products per pallet: | 336 pc(s) |
| Master (outer) case width: | 365 mm |
| Master (outer) case length: | 480 mm |
| Master (outer) case height: | 170 mm |
| Products per master (outer) case: | 12 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight: | 12.88 g |
| Pallet width (UK): | 80 cm |
| Pallet length (UK): | 120 cm |
| Pallet height (UK): | 2.07 m |
| Products per pallet (UK): | 504 pc(s) |
| Products per pallet layer: | 48 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK): | 72 pc(s) |