Charge two USB-C® devices and a USB Type-A device simultaneously with the 185W GaN PD3.1 USB-C® 3-Port Charger. The 1st USB-C® port is equipped with Power Delivery 3.1 technology and supports the Apple®MacBook Pro® MagSafe® 140W charging. You may charge your phones, tablets, or laptops at the same time by using the 2nd USB-C ® port or the USB Type-A port without affecting the 1st USB-C® port. The 2nd USB-C®port provide up to 45W good for charging low-powered laptops such as another MacBook Air® or Chromebook laptop, and smaller devices. The USB Type-A port is equipped with fast charging for your smartphone devices. The charger also comes with surge, overcharging, overcurrent, and overheating protection, keeping your devices safe.
| Performance | |
| Charger type: | Indoor |
| Charger compatibility: | Universal |
| Power source type: | AC |
| Number of simultaneously connected devices (max): | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: | 1 |
| USB Type-C ports quantity: | 2 |
| Fast charging: | Yes |
| Fast charging technology: | Power Delivery |
| USB Power Delivery (USB PD): | Yes |
| USB Power Delivery revision: | 3.1 |
| USB Power Delivery up to: | 185 W |
| Design | |
| Product colour: | White |
| Housing material: | Plastic |
| Gallium nitride (GaN) transistors: | Yes |
| Power | |
| Input voltage: | 100 - 240 V |
| Input frequency: | 50/60 Hz |
| Input current: | 1.5 A |
| Maximum power: | 185 W |
| Maximum output voltage: | 20 V |
| Minimum output voltage: | 5 V |
| Port 1 output power: | 140 W |
| Port 2 output power: | 45 W |
| Port 3 output power: | 12 W |
| Output current (5V): | 3 A |
| Output current (9V): | 3 A |
| Output current (12V): | 3 A |
| Output current (15V): | 3 A |
| Output current (20V): | 5 A |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 68 mm |
| Depth: | 141.8 mm |
| Height: | 28 mm |
| Weight: | 440 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 104 mm |
| Package depth: | 177 mm |
| Package height: | 85 mm |
| Package weight: | 816 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 30 °C |
| Packaging content | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Included power plug types: | EU |
| Certificates | |
| Compliance certificates: | CE, REACH, RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case net weight: | 2.9 kg |
| Export Control Classification Number (ECCN): | EAR99 |
| Warranty period: | 2 year(s) |
| Master (outer) case width: | 207 mm |
| Master (outer) case length: | 275 mm |
| Master (outer) case height: | 155 mm |
| Products per master (outer) case: | 3 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC): | 24712795089084 |
| Country of origin: | China |
| Other features | |
| Packaging content: | 185W GaN PD3.1 USB-C® 3-Port Charger (JUP37185W) Detachable Power Cord: 47.24 in /120 cm |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance: | Yes |