Say goodbye to slippery phone cases with our silicone cases, featuring a peachy surface that's smooth to the touch and secure to grip. The innovative texture provides a firm hold, reducing the risk of accidental drops. Plus, its playful colors add a pop of personality to your device while keeping it safe and stylish.
Silicone case with a smooth peachy surface and MagSafe compatibility
* Drop tested from 2m / 6.56 feet.
* With raised edges to protect the camera and screen
* Protective microfiber lining
This product has been independently drop tested by an internationally accredited laboratory. Please note that the drop test only covers the phone case and that IDEAL OF SWEDEN is not responsible for any damage to your phone
MATERIALS
Recycled polycarbonate, Liquid silicone, Lining: recycled polyester, polyester
| Features | |
| Case type: | Cover |
| Material: | Silicone, Polycarbonate (PC), Polyester |
| Product colour: | Purple |
| Brand compatibility: | Apple |
| Compatibility: | iPhone 17 Pro Max |
| Built-in battery: | No |
| Colour name: | Cranberry |
| MagSafe compatible: | Yes |
| Closure type: | Not applicable |
| Protection features: | Drop proof, Scratch resistant |
| Drop proof up to: | 2 m |
| Country of origin: | China |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 82.9 mm |
| Depth: | 168.3 mm |
| Height: | 15.5 mm |
| Weight: | 40 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 112 mm |
| Package depth: | 215 mm |
| Package height: | 16 mm |
| Package weight: | 60 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 3926909790 |
| Master (outer) case width: | 400 mm |
| Master (outer) case length: | 432 mm |
| Master (outer) case height: | 316 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 12 kg |
| Products per master (outer) case: | 80 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC): | 7340225443446 |
| Shipping (inner) case width: | 19 cm |
| Shipping (inner) case length: | 40.7 cm |
| Shipping (inner) case height: | 14.3 cm |
| Shipping (inner) case gross weight: | 2.8 kg |
| Products per shipping (inner) case: | 20 pc(s) |
| Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC): | 7340225443439 |