| Features |
| Maximum screen size: | 17 cm (6.7") |
| Case type: | Cover |
| Product colour: | Sand |
| Brand compatibility: | Samsung |
| Compatibility: | Galaxy S21 Plus |
| Built-in battery: | No |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Desktop stand: | No |
| Closure type: | Not applicable |
| Country of origin: | China |
| Packaging content |
| Quantity per pack: | 30 pc(s) |
| Weight & dimensions |
| Width: | 79.1 mm |
| Depth: | 11.9 mm |
| Height: | 165 mm |
| Weight: | 29 g |
| Packaging data |
| Package width: | 117 mm |
| Package depth: | 20 mm |
| Package height: | 207 mm |
| Package weight: | 88 g |
| Logistics data |
| Pallet gross weight: | 3.71 kg |
| Products per pallet (EU): | 1440 pc(s) |
| Master (outer) case width: | 395 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU): | 48 pc(s) |
| Master (outer) case length: | 245 mm |
| Master (outer) case height: | 230 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 740 g |
| Master (outer) case net weight: | 740 g |
| Master (outer) case volume: | 22258.25 cm³ |
| Shipping (inner) case gross weight: | 88 g |
| Shipping (inner) case net weight: | 59 g |
| Technical details |
| Sustainability compliance: | Yes |
| Quantity outer carton: | 30 pc(s) |