Broadway is a functional and spacious weekender bag in a classic design - the perfect travel buddy. The bag is handcrafted from a durable material made from recycled plastic. The main compartment has plenty of room for clothes and other necessities and additional smaller pockets for easy organization.
| Features | |
| Product main colour: | Black |
| Carrying handle(s): | Yes |
| Country of origin: | India |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 570 mm |
| Depth: | 250 mm |
| Height: | 270 mm |
| Weight: | 900 g |
| Package width: | 570 mm |
| Package depth: | 250 mm |
| Package height: | 270 mm |
| Package weight: | 980 g |
| Technical details | |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU): | 10 pc(s) |
| Products per pallet (EU): | 50 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case net weight: | 1.9 kg |
| Shipping (inner) case net weight: | 80 g |
| Quantity per pack: | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight: | 12.2 kg |
| Master (outer) case width: | 580 mm |
| Master (outer) case length: | 420 mm |
| Master (outer) case height: | 300 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 1.9 kg |
| Master (outer) case volume: | 73080 cm³ |
| Shipping (inner) case gross weight: | 980 g |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance: | Yes |
| Other features | |
| Quantity outer carton: | 5 pc(s) |