Greenland is an impact protective case made from 100% recycled and recyclable plastic materials. With easy-to-press buttons and raised edges to protect camera and screen, Greenland offers complete protection of your phone. Protect your phone and our planet with this feature-rich and eco-friendly phone case!
| Features | |
| Maximum screen size: | 16.8 cm (6.6") |
| Case type: | Cover |
| Material: | Recycled plastic |
| Product colour: | Transparent |
| Brand compatibility: | Samsung |
| Compatibility: | Galaxy A55 5G |
| Colour name: | Night Black |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Protection features: | Impact resistant |
| Drop proof up to: | 1.2 m |
| Wireless charging: | Yes |
| Recycled materials used for making: | Recycled plastic |
| Country of origin: | China |
| Packaging content | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Sustainability certificates: | Global Recycled Standard (GRS) |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 81 mm |
| Depth: | 12 mm |
| Height: | 163 mm |
| Weight: | 33 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 117 mm |
| Package depth: | 20 mm |
| Package height: | 207 mm |
| Package weight: | 75.6 g |
| Logistics data | |
| Products per pallet (EU): | 1620 pc(s) |
| Master (outer) case width: | 390 mm |
| Master (outer) case length: | 245 mm |
| Master (outer) case height: | 240 mm |
| Master (outer) case net weight: | 847.2 g |
| Master (outer) case volume: | 22930 cm³ |
| Products per shipping (inner) case: | 10 pc(s) |
| Other features | |
| Quantity per box: | 30 pc(s) |
| Sustainability compliance: | Yes |
| UK Trade Tariff code: | 3926909790 |