Monaco is a silicone case made with recycled silicone and recycled plastic materials, featuring a 3-layer impact protective design and a built-in MagSafe magnet. You will love how it feels in your hands, as this case has a super soft grip-friendly finish. With easy-to-press buttons and raised edges to protect the camera and screen our Costa Rica case offers complete protection for your phone.
Made with recycled silicone and GRS-certified recycled plastic. 100% recyclable.
Non-slip grip and a super soft feel
Custom-fit all-around protection
3-layer impact protective yet slim design
Fully MagSafe compatible
Made without compromising on quality, functionality, and design
| Features | |
| Case type: | Cover |
| Product colour: | Blue |
| Brand compatibility: | Apple |
| Compatibility: | iPhone 15 Pro Max |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Protection features: | Dust resistant, Scratch resistant |
| Country of origin: | China |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 82 mm |
| Depth: | 11 mm |
| Height: | 164 mm |
| Weight: | 34 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Package width: | 117 mm |
| Package depth: | 20 mm |
| Package height: | 207 mm |
| Package weight: | 102 g |
| Logistics data | |
| Products per pallet (EU): | 30 pc(s) |
| Master (outer) case width: | 390 mm |
| Master (outer) case length: | 245 mm |
| Master (outer) case height: | 240 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 3.8 kg |
| Master (outer) case volume: | 22932 cm³ |
| UK Trade Tariff code: | 3926 90 97 90 |
| Other features | |
| Box weight: | 68 g |