Costa Rica is an impact protective comfort-grip silicone case made from recycled plastic materials. You will love how it feels in you hands, as this case has a super soft grip friendly finish. With easy-to-press buttons and raised edges to protect camera and screen our Costa Rica case offers complete protection of your phone. Made from certified recycled and recyclable plastic materials Non-slip grip and a super soft feel Custom fit all-around protection 3-layer impact protective yet slim design Compatible with wireless charging Made without compromising on quality, functionality, and design
| Features | |
| Maximum screen size: | 15.5 cm (6.1") |
| Case type: | Cover |
| Material: | Recycled plastic |
| Product colour: | Blue |
| Brand compatibility: | Samsung |
| Compatibility: | Galaxy S22 |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Closure type: | Not applicable |
| Protection features: | Drop proof, Scratch resistant |
| Wireless charging: | ![]() |
| Easy to apply: | ![]() |
| Country of origin: | China |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 73 mm |
| Depth: | 11 mm |
| Height: | 148 mm |
| Weight: | 25 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack: | 30 pc(s) |
| Package width: | 117 mm |
| Package depth: | 20 mm |
| Package height: | 207 mm |
| Package weight: | 84 g |
| Logistics data | |
| Products per pallet (EU): | 1440 pc(s) |
| Master (outer) case width: | 395 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU): | 48 pc(s) |
| Master (outer) case length: | 245 mm |
| Master (outer) case height: | 230 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 3.71 kg |
| Master (outer) case tare weight: | 740 g |
| Master (outer) case net weight: | 740 g |
| Master (outer) case volume: | 22258.25 cm³ |