CHARGING AHEAD WITH SPEED
From the MSI universe comes storage with blazing speeds and incredible performance. Take your system to the next level with SPATIUM.
A NEED FOR SPEED!
Optimized for the PCIe Gen4 interface, SPATIUM M450 SSD reaches read/write speeds up to 3600/3000 MB/s, allowing for rapid data transfer and shortened game load times.
SMALL SIZE, MORE STORAGE
The latest 3D NAND flash technology brings dense storage in a compact design and allows SPATIUM storage capacities up to 1TB.
DON'T STOP GAMING
Built-in data security and error-correction capabilities extend the endurance and longevity of the NAND flash storage.
TAKE CARE OF YOUR DATA
Migrate your data, monitor drive health and performance metrics in real-time with MSI Center. Prevent loss of data using the provided Actiphy software solution which includes backup & restore functionality.
5-YEAR WARRANTY
MSI stands by the quality and reliability of the SPATIUM M450 with a 5-Year comprehensive warranty. If you need assistance or are not satisfied with your product, MSI support is available to help and assist.
| Features | |
| SSD capacity: | 1 TB |
| SSD form factor: | M.2 |
| Interface: | PCI Express 4.0 |
| NVMe: | Yes |
| Memory type: | 3D NAND |
| Component for: | PC/Laptop |
| NVMe version: | 1.4 |
| Read speed: | 3600 MB/s |
| Write speed: | 3000 MB/s |
| Random read (4KB): | 420 IOPS |
| Random write (4KB): | 550 IOPS |
| Power | |
| Power consumption (max): | 4 W |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 22 mm |
| Depth: | 2.15 mm |
| Height: | 80 mm |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 85 °C |