Defend your honor and defeat your enemies. Awaken your inner power and inherit the Dragon's will. Wield the Dragon's Blade, infused with ancient power and runes of slash, and strike down any foe with the legendary Katana 15 HX.
Peak Performance for Gamers
Up to Intel® Core i9 Processor 14900HX
Introducing the powerhouse of gaming performance the powerful Intel® Core i9 processor 14900HX designed to take your gaming experience to the next level. With its high core count and blazing clock speeds, this gaming CPU is engineered to provide the speed and responsiveness that gamers crave.
GEFORCE RTX 50 SERIES LAPTOPS
Game Changer
Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTX 50 Series Laptop GPUs bring game-changing capabilities to gamers and creators. Equipped with a massive level of AI horsepower, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images at unprecedented speed, and unleash your creativity with NVIDIA Studio. All in the thinnest and longest lasting RTX laptops, optimized by Max-Q.
Supreme Speed. Superior Visuals.
DLSS 4 massively increases performance and improves image quality for top games using the power of AI.
Game-Winning Responsiveness
NVIDIA Reflex 2 with Frame Warp gives you the ultimate responsiveness, enhancing target acquisition, reaction time, and aim precision.
True-to-Life Graphics
Experience cinematic quality visuals at unprecedented speed with full ray tracing and breakthrough neural rendering technologies.
Now Even Smarter
Experience smarter productivity featuring Copilot and MSI AI Engine for seamless multitasking. These advanced AI tools adapt to your needs, optimizing performance and streamlining workflows effortlessly.
Unmatched Visuals
MSI gaming laptops are tailored for gamer with high resolution and refresh rate. Make your gaming world more lifelike and smooth than ever before.
Light Up with Gaming Style
The Katana Series is equipped with a 4-Zone RGB Keyboard with the lightened WASD and specially-designed keycaps. Enjoy the colorful light that shines like pulse energy giving you an immersive gaming experience with style!
Reforged Cooling Solution
Introducing the new Share Pipe feature, a heat pipe attached to both the CPU and GPU designed to improve thermal capability and releasing CPU performance! With the MSI Cooler Boost 5, gamers can explore complex game worlds without setbacks.
PD Charging supports 100W (20V@5A) PD Charging at System running (S0 Power State) and Sleep mode (Modern Standby Low-Power Idle State), 45W(20V@2.25A) and up to 100W(20V@5A) at Hibernate (S4 Power State), Off (S5 Power State). The overall system performance may be affected in order to adapt the charging current. The charging rate will vary depending on the system and battery status. MSI PD Charger is recommended.
DISCOVER YOUR NEXT FAVORITE GAME
Enjoy hundreds of high-quality PC games with your new MSI devices and one month of Xbox Game Pass- including EA play. With new games added all the time, there s always something new to play. Redeem Xbox Game Pass through your purchased MSI laptop via Microsoft Store APP.
| Design | |
| Product type: | Laptop |
| Product colour: | Black |
| Form factor: | Clamshell |
| Original brand name: | MSI |
| Display | |
| Display diagonal: | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen: | No |
| HD type: | Full HD |
| Panel type: | IPS-Level |
| Native aspect ratio: | 16:9 |
| Anti-glare screen: | Yes |
| Maximum refresh rate: | 144 Hz |
| Processor | |
| Processor family: | Intel® Core i7 |
| Processor manufacturer: | Intel |
| Processor model: | i7-14650HX |
| Processor generation: | Intel® Core i7 (14th gen) |
| Processor cores: | 16 |
| Processor threads: | 24 |
| Processor boost frequency: | 5.2 GHz |
| Performance cores: | 8 |
| Efficient cores: | 8 |
| Performance-core Max Turbo Frequency: | 5.2 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency: | 3.7 GHz |
| Performance-core base frequency: | 2.2 GHz |
| Efficient-core base frequency: | 1.6 GHz |
| Processor cache: | 30 MB |
| Processor cache type: | Smart Cache |
| Processor base power: | 55 W |
| Maximum turbo power: | 157 W |
| Memory | |
| Internal memory: | 16 GB |
| Maximum internal memory: | 96 GB |
| Internal memory type: | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed: | 5600 MHz |
| Memory layout (slots x size): | 2 x 8 GB |
| Memory slots: | 2x SO-DIMM |
| Memory channels: | Dual-channel |
| Storage | |
| Total storage capacity: | 512 GB |
| Storage media: | SSD |
| Optical drive type: | No |
| Total SSDs capacity: | 512 GB |
| Number of SSDs installed: | 1 |
| SSD capacity: | 512 GB |
| SSD interface: | PCI Express 4.0 |
| NVMe: | Yes |
| SSD form factor: | M.2 |
| Graphics | |
| On-board graphics card: | Yes |
| Discrete graphics card: | Yes |
| Discrete graphics card model: | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| On-board graphics card model: | Intel® UHD Graphics |
| Discrete GPU manufacturer: | NVIDIA |
| Discrete graphics card memory: | 8 GB |
| Discrete graphics memory type: | GDDR7 |
| On-board GPU manufacturer: | Intel |
| On-board graphics card family: | Intel® UHD Graphics |
| Audio | |
| Number of built-in speakers: | 2 |
| Speaker power: | 2 W |
| Camera | |
| Front camera: | Yes |
| Front camera resolution: | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type: | HD |
| Video capturing speed: | 30 fps |
| Network | |
| Mobile network connection: | No |
| Top Wi-Fi standard: | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards: | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model: | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| WLAN controller manufacturer: | Intel |
| Ethernet LAN: | Yes |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity: | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity: | 0 |
| HDMI ports quantity: | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity: | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity: | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| HDMI version: | 2.1 |
| Combo headphone/mic port: | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode: | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset: | Intel HM770 |
| Keyboard | |
| Numeric keypad: | Yes |
| Pointing device: | Touchpad |
| Keyboard backlit: | Yes |
| Keyboard backlit colour: | RGB |
| Keyboard backlit zone: | 4-zone RGB |
| Copilot key: | Yes |
| Software | |
| Operating system installed: | Windows 11 Home |
| Battery | |
| Battery capacity: | 75 Wh |
| Number of battery cells: | 3 |
| Power | |
| AC adapter power: | 240 W |
| AC adapter input voltage: | 90 - 265 V |
| DC-in jack: | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD): | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM): | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version: | 2.0 |
| Weight & dimensions | |
| Weight: | 2.4 kg |
| Width: | 359 mm |
| Depth: | 262 mm |
| Height: | 25.5 mm |
| Packaging content | |
| AC adapter included: | Yes |