MediaRange input devices are perfect for all applications in the office or at home. Our optical 5-button mouse can be quickly and easily connected via the USB plug with any computer and is ready to use with all common operating systems.
| Mouse | |
| Purpose: | Office |
| Device interface: | USB Type-A |
| Movement detection technology: | Optical |
| Scroll type: | Wheel |
| Buttons quantity: | 5 |
| Buttons type: | Pressed buttons |
| Scroll: | ![]() |
| Movement resolution: | 2400 DPI |
| Recommended usage: | PC |
| Number of scroll wheels: | 1 |
| Scrolling directions: | Horizontal |
| Design | |
| Form factor: | Right-hand |
| Product colour: | Black, Grey |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Ergonomics | |
| Plug and Play: | ![]() |
| Power | |
| Power source: | Cable |
| Auto power off: | ![]() |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | ![]() |
| Mac operating systems supported: | ![]() |
| Linux operating systems supported: | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 112 mm |
| Depth: | 73 mm |
| Height: | 40 mm |
| Weight: | 85 g |
| Packaging data | |
| Quantity: | 1 |
| Software CD: | ![]() |
| Package type: | Blister |