| Mouse | |
| Purpose: | Gaming |
| Device interface: | USB Type-A |
| Movement detection technology: | Optical |
| Scroll type: | Wheel |
| Buttons quantity: | 6 |
| Buttons type: | Pressed buttons |
| Movement resolution: | 4000 DPI |
| Mouse tracking speed: | 60 ips |
| Customizable movement resolution: | ![]() |
| Number of movement resolution modes: | 4 |
| Acceleration (max): | 20 G |
| Adjustable polling rate: | ![]() |
| Polling rate: | 500,1000 Hz |
| Design | |
| Form factor: | Right-hand |
| Product colour: | Black |
| Ergonomic design: | ![]() |
| Rubber grips: | ![]() |
| Illumination: | ![]() |
| Ergonomics | |
| Cable length: | 1.8 m |
| Power | |
| Power source: | Cable |
| Power consumption: | 100 mA |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | ![]() |
| Mac operating systems supported: | ![]() |
| Linux operating systems supported: | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 62 mm |
| Depth: | 122 mm |
| Height: | 40 mm |
| Weight: | 110 g |