MediaRange flash storage media are known for their extremely good quality and reliability. Our internal solid state drives are ideal to enhance the performance of hard-drive based client computers and laptops significantly. Latest NAND flash technology and reliable high-performance controllers, allows a much faster and more efficient workflow.
| Features | |
| SSD form factor: | M.2 |
| SSD capacity: | 256 GB |
| Interface: | PCI Express 3.1 |
| Memory type: | 3D TLC NAND |
| NVMe: | ![]() |
| Component for: | PC/notebook |
| Data transfer rate: | 20 Gbit/s |
| Read speed: | 2040 MB/s |
| Write speed: | 1270 MB/s |
| Controller type: | SM2263XT |
| S.M.A.R.T. support: | ![]() |
| Mean time between failures (MTBF): | 1500000 h |
| TBW rating: | 50 |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 22 mm |
| Depth: | 80 mm |
| Height: | 2.5 mm |
| Weight: | 8 g |
| Packaging data | |
| Package type: | Blister |