MediaRange flash storage media are known for their extremely good quality and reliability. Our internal solid state drives are ideal to enhance the performance of hard-drive based client computers and laptops significantly. Latest NAND flash technology and reliable high-performance controllers, allows a much faster and more efficient workflow.
| Features | |
| SSD form factor: | 2.5" |
| SSD capacity: | 240 GB |
| Interface: | Serial ATA III |
| Memory type: | TLC |
| Component for: | PC/notebook |
| NAND flash type: | TLC (Triple Level Cell) |
| Data transfer rate: | 6 Gbit/s |
| Read speed: | 500 MB/s |
| Write speed: | 450 MB/s |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 69.9 mm |
| Depth: | 7 mm |
| Height: | 100 mm |
| Weight: | 50 g |
| Other features | |
| Product colour: | Black |