POI-5002W90 is a single port, high-power 90W PoE PSE solution for remote PoE PD devices. Generating up to 90W through 8 pins, POI-5002 supplies remote power for new applications such as wireless access points, pan-tilt-zoom (PTZ) IP cameras, lighting, panel display for digital signage and video-phones. It complies to IEEE 802.3bt PoE standards to deliver 90W on both end-point and midspan pairs with a total power of 90W PoE output. It can work with 10/100Base-T networking devices and emerging 1000Base-T devices such as Wi-MAX and wireless IEEE 802.11n access points.
| Network | |
| Ethernet interface type: | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100,1000 Mbit/s |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Networking standards: | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3u |
| Features | |
| Product colour: | Black |
| Wall mountable: | ![]() |
| Ports & interfaces | |
| RJ-45 input ports: | 1 |
| RJ-45 output ports: | 1 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) voltage: | 56 V |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget: | 90 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 180 mm |
| Depth: | 71 mm |
| Height: | 37 mm |
| Weight: | 530 g |
| Packaging content | |
| Power cord included: | ![]() |
| Technical details | |
| Power source type: | AC |