POI-5001 is a single port, high-power 60W PoE PSE solution for remote PoE PD devices. Generating up to 60W through 8 pins, POI-5001 supplies remote power for new applications such as wireless access points, pan-tilt-zoom (PTZ) IP cameras, lighting, panel display for digital signage and video-phones. It complies to IEEE 802.3bt PoE++ standards to deliver 60W on both end-point and midspan pairs with a total power of 60W PoE output. It can work with 10/100Base-T networking devices and emerging 1000Base-T devices such as Wi-MAX and wireless IEEE 802.11n access points. Key Features- PoE supplies up to 60W of power feeding on 4 pairs- Auto-detection and protection of non-standard PoE devices- IEEE 802.3af/at PoE compliant to simplify deployment and installation
| Network | |
| Ethernet interface type: | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100,1000 Mbit/s |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Networking standards: | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt |
| Features | |
| Product colour: | Black |
| LED indicators: | Power |
| Certification: | RoHS |
| Country of origin: | Taiwan |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 2 |
| Power | |
| Output power: | 60 W |
| AC adapter input voltage: | 100 - 240 V |
| Input voltage: | 56 V |
| Power consumption (typical): | 2 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 180 mm |
| Depth: | 71 mm |
| Height: | 37 mm |
| Weight: | 530 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 210 mm |
| Package depth: | 125 mm |
| Package height: | 60 mm |
| Package weight: | 800 g |
| Package type: | Box |
| Packaging content | |
| Number of products included: | 1 pc(s) |
| Power cord included: | ![]() |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85044095 |
| Master (outer) case width: | 580 mm |
| Master (outer) case length: | 435 mm |
| Master (outer) case height: | 277 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 33 kg |
| Products per master (outer) case: | 40 pc(s) |