FGP-1000 is a 8-port 10/100Mbps Fast Ethernet Switch with Power over Ethernet (PoE) capability. With 8 dip switches, each PoE port can be manually set for On-Off control. FGP-1000 supports up to 30W on each LAN port when the DIP switch is in the ON position . Using a LevelOne PoE repeater, it is possible to extend the connection a further 100 meters, or even daisy-chain several PoE repeaters together for greater distances. Dual 10/100Mbps ports can connect with other edge switches or NVR as uplink ports. Key Features- IEEE 802.3x Flow Control protects against lost packets for reliable data transmission- 1000Mbps full-duplex, 10/100Mbps full/half-duplex, auto-negotiation, auto-MDI/MDIX- PoE on/off control per port by dip switches- Simple Plug and Play installation
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: | 9 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: | Fast Ethernet (10/100) |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity: | 8 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity: | 1 |
| SFP module slots quantity: | 1 |
| Power connector: | DC-in jack |
| Network | |
| Networking standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| 10G support: | ![]() |
| Copper ethernet cabling technology: | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Full duplex: | ![]() |
| Auto MDI/MDI-X: | ![]() |
| Data transmission | |
| MAC address table: | 4000 entries |
| Switching capacity: | 5.6 Gbit/s |
| Store-and-forward: | ![]() |
| Static route: | ![]() |
| Packet forwarding rate (1 Gbps): | 1488000 pps |
| Packet forwarding rate (100 Mbps): | 148000 pps |
| Packet forwarding rate (10 Mbps): | 14880 pps |
| Security | |
| DHCP features: | DHCP snooping, DHCP relay |
| SSH/SSL support: | ![]() |
| Design | |
| Rack mounting: | ![]() |
| Product colour: | Grey |
| LED indicators: | Activity, PoE, Power |
| On/off switch: | ![]() |
| Country of origin: | Taiwan |
| Certification: | CE, FCC, RoHS |
| Performance | |
| sFlow: | ![]() |
| Power | |
| Input voltage: | 56 V |
| Power consumption (typical): | 90 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Power over Ethernet (PoE) power per port: | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget: | 82 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 188 mm |
| Depth: | 118 mm |
| Height: | 38 mm |
| Weight: | 1.5 kg |
| Packaging data | |
| Cables included: | AC |
| AC adapter included: | ![]() |
| Package type: | Box |
| Package width: | 222 mm |
| Package depth: | 146 mm |
| Package height: | 78 mm |
| Package weight: | 1.7 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width: | 420 mm |
| Harmonized System (HS) code: | 85176990 |
| Products per master (outer) case: | 10 pc(s) |