The LevelOne FCS-5095 is a fixed-position outdoor camera offering an ultra-reliable, cost-effective solution for outdoor IP surveillance networks, and is rated at IP67 to operate within rain, extreme heat, snow, dust and humid conditions. Offering clear, sharp imagery with 8-Megapixel resolution and the versatility of 802.3at standard PoE to transfer power and data via a single Cat.5 cable, the LevelOne FCS-5095 should be an essential part of any security deployment that requires smart, reliable outdoor cameras.
| Performance | |
| Type: | IP security camera |
| Placement supported: | Indoor & outdoor |
| Connectivity technology: | Wired |
| Design | |
| Mounting type: | Floor/wall |
| Product colour: | White |
| Form factor: | Bullet |
| Protection features: | Vandal proof |
| International Protection (IP) code: | IP67 |
| IK code: | IK10 |
| Weatherproof: | ![]() |
| Country of origin: | China |
| Image sensor | |
| Sensor type: | CMOS |
| Lens system | |
| Zoom capability: | ![]() |
| Optical zoom: | 4.3x |
| Night vision | |
| Night vision: | ![]() |
| Night vision distance: | 60 m |
| LED type: | IR |
| Video | |
| Maximum resolution: | 3840 x 2160 pixels |
| Total megapixels: | 8 MP |
| Video compression formats: | H.264, H.265, M-JPEG |
| Audio | |
| Audio system: | 2-way |
| Network | |
| Ethernet LAN: | ![]() |
| Wi-Fi: | ![]() |
| Bluetooth: | ![]() |
| Networking standards: | IEEE 802.3at |
| Storage | |
| Built-in HDD: | ![]() |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Power | |
| Power source type: | DC, PoE |
| DC output voltage: | 12 |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 100 mm |
| Depth: | 300 mm |
| Height: | 80 mm |
| Weight: | 1.89 kg |
| Package width: | 190 mm |
| Package depth: | 180 mm |
| Package height: | 385 mm |
| Package weight: | 2.01 kg |
| Package type: | Box |
| Packaging content | |
| Number of cameras: | 1 |
| Screws included: | ![]() |
| Manual: | ![]() |
| Technical details | |
| Master (outer) cases per pallet (air): | 12 pc(s) |
| Pallet gross length: | 80 cm |
| Pallet gross width: | 120 cm |
| Pallet height (air): | 168.8 cm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 8525890000 |
| Master (outer) case width: | 560 mm |
| Master (outer) case length: | 405 mm |
| Master (outer) case height: | 590 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 19 kg |
| Products per master (outer) case: | 9 pc(s) |