The LevelOne FCS-3403 is a fixed-position outdoor camera offering an ultra-reliable, cost-effective solution for outdoor IP surveillance networks, and is rated at IP67 to operate within rain, extreme heat, snow, dust and humid conditions. Offering clear, sharp imagery with 4-Megapixel resolution and the versatility of 802.3af standard PoE to transfer power and data via a single Cat.5 cable, the LevelOne FCS-3403 Should be an essential part of any security deployment that requires smart, reliable outdoor cameras.
| Performance | |
| Type: | IP security camera |
| Placement supported: | Indoor & outdoor |
| Connectivity technology: | Wired |
| Wide Dynamic Range (WDR): | ![]() |
| Infrared (IR) cut-off filter: | ![]() |
| Design | |
| Mounting type: | Ceiling |
| Product colour: | White |
| Form factor: | Dome |
| Protection features: | Dust resistant, Heat resistant, Rain proof, Snow resistant |
| International Protection (IP) code: | IP67 |
| IK code: | IK10 |
| Weatherproof: | ![]() |
| Country of origin: | China |
| Camera | |
| Lens viewing angle, horizontal: | 86° |
| Lens viewing angle, vertical: | 46° |
| Lens viewing angle, diagonal: | 102° |
| Camera shutter speed: | 1/3 - 1/100000 s |
| Image sensor | |
| Sensor type: | CMOS |
| Optical sensor size: | 25.4 / 2.7 mm (1 / 2.7") |
| Progressive scan: | ![]() |
| Lens system | |
| Number of lenses: | 1 |
| Focus adjustment: | 2.0 |
| Fixed focal length: | 4 mm |
| Night vision | |
| Night vision: | ![]() |
| Night vision distance: | 30 m |
| LED type: | IR |
| Video | |
| Maximum resolution: | 2680 x 1520 pixels |
| Total megapixels: | 4 MP |
| Video formats supported: | H.264, H.265, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions: | 320 x 240, 352 x 240, 640 x 480 (VGA), 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 2304 x 1296, 2560 x 1440, 2688 x 1520 |
| Frame rate: | 30 fps |
| Video streaming: | ![]() |
| Noise reduction: | ![]() |
| Noise reduction technology: | 3D noise reduction |
| Image quality adjustment: | Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness |
| Flip & mirror: | ![]() |
| Portrait mode: | ![]() |
| Privacy masking: | ![]() |
| Time stamp overlay: | ![]() |
| Text caption overlay: | ![]() |
| Image stabilizer: | ![]() |
| Back Light Compensation (BLC): | ![]() |
| Audio | |
| Audio formats supported: | G.711 A-law, G.711 -law, G.722.1, G.726, MP2L2, PCM |
| Network | |
| Ethernet LAN: | ![]() |
| Wi-Fi: | ![]() |
| Bluetooth: | ![]() |
| Networking standards: | IEEE 802.1af |
| Supported network protocols: | IPv4/v6, TCP/IP, UDP, RTP, RTSP, HTTP, HTTPS, ICMP, FTP, SMTP, DHCP, PPPoE, UPnP,IGMP,SNMP |
| Number of users: | 32 user(s) |
| Quality of Service (QoS) support: | ![]() |
| Storage | |
| Built-in HDD: | ![]() |
| Card reader integrated: | ![]() |
| Compatible memory cards: | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Maximum memory card size: | 128 GB |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| DC-in jack: | ![]() |
| Security | |
| Password protection: | ![]() |
| Video motion detection: | ![]() |
| Active tampering alarm: | ![]() |
| IP address filtering: | ![]() |
| Motion sensor: | ![]() |
| Anti-flicker: | ![]() |
| Heartbeat: | ![]() |
| Mirror: | ![]() |
| Digital watermark: | ![]() |
| Management features | |
| Reset button: | ![]() |
| Power | |
| Power source type: | DC, PoE |
| Power consumption (max): | 8.5 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)): | 10 W |
| DC output voltage: | 12 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Height: | 82 mm |
| Diameter: | 11.1 cm |
| Weight: | 500 g |
| Package width: | 134 mm |
| Package depth: | 134 mm |
| Package height: | 108 mm |
| Package weight: | 530 g |
| Package type: | Box |
| Packaging content | |
| Number of cameras: | 1 |
| Screws included: | ![]() |
| Resource CD: | ![]() |
| Other features | |
| Browser supported: | Internet Explorer 8 above,Safari 8.0 |
| Technical details | |
| Sustainability certificates: | RoHS |
| Pallet net height: | 150 cm |
| Pallet net length: | 80 cm |
| Pallet net width: | 120 cm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85258900 |
| Master (outer) case width: | 345 mm |
| Master (outer) case length: | 590 mm |
| Master (outer) case height: | 568 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 608 g |
| Products per master (outer) case: | 24 pc(s) |
| Number of video streams: | 3 |