The ultimate Full HD collaborative wireless projector
- Bright and fast, meets big and flexible Full HD, 4100 lumens brightness projector combined with 3LCD technology provides superior image quality and high engagement with a scalable display size up to 304".
- Multi-device sharing The Epson iProjection app connects and controls up to 4 devices, with a split-screen feature to display 2 image sources, eliminating the need for an extra projector.
- Portable and versatile design Lightweight and compact, this display is perfect for various spaces features a built-in speaker for easy setup.
- Instant image correction Auto Vertical Keystone instantly detects and corrects image distortion as you adjust the height with the foot lever, streamlining setup and saving valuable time.
- Reliability and peace of mind With Epson's trusted reliability, EB-FH54 offers a 3-year warranty with a long lamp life (12,000 hours in Eco mode), giving you continued usage time, after time.
- Instant connectivity with Apple AirPlay 2 and Miracast1 Seamlessly share content from laptops, tablets, and smartphones - perfect for BYOD setups and collaborative environments.
EB-FH54 is the ultimate Full HD wireless projection partner - perfect for delivering high quality presentations. Its stylish design makes the right impression in any environment, combined with a high brightness of 4,100 lumens. Reliable 3LCD technology keeps intervention and maintenance to a minimum - leaving you to enjoy years of high-quality, interruption-free meetings.
| Projector | |
| Projector brightness: | 4100 ANSI lumens |
| Projection technology: | 3LCD |
| Projector native resolution: | WUXGA (1920x1200) |
| Smart projector: | Yes |
| Screen size compatibility: | 0 - 7721.6 mm (0 - 304") |
| Digital gamma correction: | Yes |
| Keystone correction, vertical: | 30° |
| Light source | |
| Light source type: | Laser |
| Service life of light source: | 12000 h |
| Service life of light source (economic mode): | 12000 h |
| Lens system | |
| Focus: | Auto |
| Zoom capability: | Yes |
| Zoom ratio: | 1:1.62 |
| Video | |
| Full HD: | Yes |
| Supported video modes: | 1080p |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity: | 1 |
| HDBaseT port: | Yes |
| USB 2.0 Type-A ports quantity: | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN: | Yes |
| Miracast: | Yes |
| Apple AirPlay 2 support: | Yes |
| Features | |
| Noise level: | 25 dB |
| High Dynamic Range (HDR) supported: | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s): | Yes |
| RMS rated power: | 16 W |
| Number of built-in speakers: | 1 |
| Design | |
| Product type: | Standard throw projector |
| Product colour: | White |
| Housing material: | Plastic |
| Display | |
| Built-in display: | No |
| Power | |
| Power source: | USB |
| Supplier features | |
| Material: | Recycled plastic |
| Packaging content | |
| Remote control included: | Yes |
| Batteries included: | Yes |
| Cables included: | Power |
| Manual: | Yes |
| Technical details | |
| Warranty period: | 3 year(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Refresh rates: | 240 Hz |