The objective in developing the UltraChrome pigment ink was to combine the long-term and short-term colour stability properties of pigment inks with the colour scale of dye inks. This new colour ink system includes light black as a seventh colour, which makes it possible to achieve softer gradations in the case of black&white printing, as well as two types of black ink, matt & photo, ensuring that optimal quality can be achieved on all media types.
| Features | |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Photo black |
| Brand compatibility: | Epson |
| Compatibility: | STYLUS PRO 4400 |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Colour ink type: | Dye-based ink |
| Print technology: | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity: | 1 |
| Black ink volume: | 220 ml |
| Ink type: | Dye-based ink |
| OEM code: | C13T614100 |
| Country of origin: | China |
| Weight & dimensions | |
| Package width: | 30 mm |
| Package depth: | 290 mm |
| Package height: | 110 mm |
| Package weight: | 0.44 g |
| Logistics data | |
| Pallet gross width: | 80 cm |
| Pallet gross length: | 120 cm |
| Pallet gross height: | 4.2 m |
| Products per pallet: | 1200 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
| Pallet width (UK): | 100 cm |
| Pallet length (UK): | 120 cm |
| Pallet height (UK): | 4.2 m |
| Products per pallet (UK): | 1680 pc(s) |
| Products per pallet layer: | 120 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK): | 168 pc(s) |