| Features |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Vivid magenta |
| Brand compatibility: | Epson |
| Compatibility: | Epson Stylus Pro 3880 |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Colour ink type: | Pigment-based ink |
| Print technology: | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity: | 1 |
| Colour ink volume: | 80 ml |
| Ink type: | Pigment-based ink |
| OEM code: | C13T580A00 |
| Country of origin: | China |
| Colour: |  |
| Weight & dimensions |
| Package width: | 35 mm |
| Package depth: | 110 mm |
| Package height: | 100 mm |
| Package weight: | 0.15 g |
| Logistics data |
| Master (outer) case width: | 192 mm |
| Master (outer) case length: | 308 mm |
| Master (outer) case height: | 203 mm |
| Products per master (outer) case: | 30 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight: | 5.062 g |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
Product Safety InformationResponsible Person in the EU:
Epson Deutschland GmbH Schiessstr. 49 40549 Düsseldorf Deutschland info@epson.de