| Features |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Magenta |
| Brand compatibility: | Epson |
| Compatibility: | C7500 |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Colour ink type: | Pigment-based ink |
| Colour ink volume: | 294.3 ml |
| Ink type: | Pigment-based ink |
| Country of origin: | China |
| Weight & dimensions |
| Package width: | 100 mm |
| Package depth: | 310 mm |
| Package height: | 35 mm |
| Package weight: | 515 g |
| Logistics data |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
Product Safety InformationResponsible Person in the EU:
Epson Deutschland GmbH Schiessstr. 49 40549 Düsseldorf Deutschland info@epson.de