High Capacity Ink Cartridge incorporating EPSON ColorFast Ink featuring EPSON Micro Encapsulation technology, offering increased print longevity with selected EPSON Speciality media.
| Features | |
| Type: | Original |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Country of origin: | Japan |
| Colour: | No |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 173 mm |
| Depth: | 41 mm |
| Height: | 391 mm |
| Package width: | 175 mm |
| Package depth: | 390 mm |
| Package height: | 40 mm |
| Package weight: | 1 kg |
| Logistics data | |
| Pallet gross width: | 80 cm |
| Pallet gross length: | 120 cm |
| Pallet gross height: | 113 cm |
| Products per pallet: | 300 pc(s) |
| Master (outer) case width: | 404 mm |
| Master (outer) case length: | 534 mm |
| Master (outer) case height: | 225 mm |
| Products per master (outer) case: | 15 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight: | 13.5 g |
| Pallet width (UK): | 100 cm |
| Pallet length (UK): | 120 cm |
| Pallet height (UK): | 113 cm |
| Products per pallet (UK): | 300 pc(s) |
| Products per pallet layer: | 30 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK): | 60 pc(s) |