Ideal for professionals, including workteams, that print technical applications such as plans, maps and photorealistic renders.Reliable, trouble-free printing. Accurate, vivid, fast-drying prints. Time-saving supplies management and ordering features.[1] Original HP cartridges with Original HP inks help you present your professional best while keeping your productivity high.
| Features | |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Matte black |
| Brand compatibility: | HP |
| Compatibility: | HP DesignJet T1200 / HP DesignJet T1200 HD / HP DesignJet T2300 eMFP / HP DesignJet T1300 |
| Black ink type: | Pigment-based ink |
| Colour ink type: | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity: | 1 |
| Black ink volume: | 300 ml |
| Ink type: | Pigment-based ink |
| OEM code: | CH575A |
| Country of origin: | Singapore |
| Quantity per box: | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H): | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T): | 15 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T): | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H): | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 283 mm |
| Depth: | 41 mm |
| Height: | 118 mm |
| Weight: | 420 g |
| Package width: | 283 mm |
| Package depth: | 41 mm |
| Package height: | 118 mm |
| Package weight: | 500 g |
| Package type: | Box |
| Logistics data | |
| Products per pallet: | 510 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet: | 102 pc(s) |
| Layers per pallet: | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer: | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight: | 297 g |
| Master (outer) case gross weight: | 2.72 g |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
| Technical details | |
| Box contents: | Ink cartridge |
| Products per larger master (outer) case: | 5 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight: | 2.72 g |
| Other features | |
| Pallet dimensions (W x D x H): | 1200 x 1000 x 920 mm |