Whether creating web pages, office documents or school projects, Epson DURABrite Ink is ideal. And as it is resistant to both water and smudging, it s the perfect ink for printing glossy, lab-quality photos.
| Features | |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Cyan |
| Brand compatibility: | Epson |
| Compatibility: | Epson Stylus Office B42WD, BX305F, BX305FW, BX320FW, BX525WD, BX625FWD, BX925FWD; Epson Stylus SX420W, SX425W, SX525WD, SX620FW. |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Country of origin: | China |
| Certification: | CE |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T): | -20 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width: | 113 mm |
| Package depth: | 142 mm |
| Package height: | 30 mm |
| Package type: | Blister |
| Logistics data | |
| Pallet gross width: | 80 cm |
| Pallet gross length: | 120 cm |
| Pallet gross height: | 48 cm |
| Products per pallet: | 3300 pc(s) |
| Pallet width (UK): | 100 cm |
| Pallet length (UK): | 120 cm |
| Pallet height (UK): | 48 cm |
| Products per pallet (UK): | 4180 pc(s) |
| Products per pallet layer: | 300 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK): | 380 pc(s) |