| Printing |
| Print technology: | Inkjet |
| Printing: | Colour printing |
| Maximum resolution: | 5760 x 1440 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter): | 33 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter): | 15 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) black: | 11 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour: | 6 ppm |
| Borderless printing: | Yes |
| Copying |
| Copying: | Colour copying |
| Scanning |
| Scanning: | Colour scanning |
| Optical scanning resolution: | 1200 x 2400 DPI |
| Scan technology: | CIS |
| Fax |
| Fax memory: | 100 pages |
| Features |
| Number of print cartridges: | 4 |
| Printing colours: | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Ink tank system: | Yes |
| Input & output capacity |
| Total number of input trays: | 1 |
| Total output capacity: | 100 sheets |
| Auto document feeder (ADF): | Yes |
| Auto document feeder (ADF) input capacity: | 30 sheets |
| Paper handling |
| Maximum ISO A-series paper size: | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9): | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9): | B5, B6 |
| ISO C-series sizes (C0...C9): | C6 |
| Borderless printing media sizes: | 10x15 |
| Ports & interfaces |
| Direct printing: | Yes |
| Network |
| Wi-Fi: | Yes |
| Security algorithms: | 128-bit WEP, 64-bit WEP, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA3-SAE |
| Design |
| Product colour: | Black |
| Market positioning: | Home & office |
| Built-in display: | Yes |
| Display: | LCD |
| Power |
| Power consumption (average operating): | 12 W |
| Power consumption (PowerSave): | 0.5 W |
| Power consumption (ready): | 6 W |
| Power consumption (off): | 0.1 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC): | 0.11 kWh/week |
| Weight & dimensions |
| Width: | 375 mm |
| Depth: | 317 mm |
| Height: | 224 mm |
| Weight: | 5.5 kg |